KUSTOM TUBE 12A, один з небагатьох гітарних комбопідсилювачів на вторинному ринку , котрий можна придбати за смішні гроші, а якість  зборки і звучання  позмагаються з значно дорожчими моделями. Приємною родзинкою комбіка є ламповий попередній підсилювач на лампі 12A7. З теоретичної точки зору можна подискутувати, добре воно, чи ні у поєднанні з напівпровідниковим підсилювачем потужності, на практиці  звучання  апарата однозначно варте уваги. Не в останню чергу на якість звуку впливає і використання фірмового,  восьмидюймового динаміка від CELESTION.
Придбав і я таке чудо техніки. Погравши з тиждень на апараті, почалися прояви ще дитячої хвороби – розібрати всяку нову іграшку, що попала в хату) Озброївшись необхідним інструментом взявся за розборку. Конструкція виявилася на диво продуманою, навіть дріт на гучномовець передбачливо зробили довшим, щоб можна було зручно ремонтувати у випадку потреби. По якості зборки особливих нарікань нема. З недоліків – обов’язково треба звернути увагу на пайку. Вона якісна, але виводи елементів були обрізані після пайки, що з точки зору надійності не є найкращим варіантом. Тому раджу пропаяти підозрілі місця, особливо на роз’ємах.
Ще одним недоліком комбопідсилювача був гучний клац в динаміку при включенні апарата. Проаналізувавши схему, котра досить легко знайшлася на теренах інтернету, виявив цілий електронний вузол, який відповідає за усунення  наслідків перехідних процесів під час вмикання,  вирішив просто збільшити ємність конденсатора С54, що відповідає за час затримки підключення динаміка з 47 мкФ на 470 мкФ. Після заміни конденсатора, час затримки включення реле збільшився десь до 1 секунди, що виявилося достатнім для усунення проблеми.
Далі, за допомогою осцилографа і цифрового вольтметра, продовжив дослідження схеми. Одразу кинулося в очі, що постійна напруга на виході операційних підсилювачів і кінцевого каскаду не дорівнює половині напруги живлення (12В і 20В) Причина виявилася досить дивною, як і у випадку з затримкою підключення гучномовця. Дільниками напруги, зміщення навмисне задано неправильне, що суттєво впливає на якість відтворення звуку. Вже було вкралася думка, що зроблене воно навмисно, для надання характерного ламповому звучання комбопідсилювачу більш раннім обмеженням одного з півперіодів сигналу на середніх і великих потужностях. Правда, занадто явна “помилка”  з затримкою включення реле, наштовхнула на іншу думку – навмисне погіршення параметрів, з суто  маркетинговою метою, щоб дешевша модель не звучала на рівні дорожчих апаратів. Може такі самі плати, з певними невеличкими змінами, використовують у  більш престижних моделях. Подальший аналіз схеми підтвердив мою підозру – дільник напруги для отримання потрібного зміщення для операційних підсилювачів R46, R47 насправді несиметричний, заміною R47 на опір 100 кОм проблема була усунена.
Якщо у випадку операційних підсилювачів, до асиметричного обмеження могло і не дійти, ну хіба на дуже високих рівнях сигналу, то для кінцевого підсилювача, тих самих 14,4В зміщення, при живленні  40В, явно замало і призведе до спотворення вже на середніх потужностях, що і показав осцилограф. Тут вже виникла  потреба серйознішого втручання у схему – замінив перемичку, через яку сигнал з виходу IC1B поступав на вхід підсилювача потужності на конденсатор ємністю 1мкФ, а постійне зміщення на вхід подав з дільника напруги, як вказано на схемі для стандартного включення мікросхеми LM1875. Необхідні елементи гарно і компактно розмістилися на зворотній стороні плати.
Ще один з недоліків комбопідсилювача тихий фон з частотою мережі, котрий чути навіть при повністю скрученій гучності. Позбутися його нескладно, Достатньо перерізати вказаний хрестиком провідник на платі, й видалити перемичку з дроту, теж позначена хрестиком. Потім з’єднуємо дротом точки вказані червоним. Фон практично повністю щезає.
Як кінцевий результат? Різниця є, особливо на великих гучностях, на чистому сигналі. Раджу спробувати! Наступним етапом планую додати фільтр високих частот, тобто сильно обмежити рівень дуже низьких частот нижче 50Гц, що при грі на такому комбопідсилювачі недосяжний діапазон і полегшити життя гучномовцю.
Щоб переглянути схему комбопідсилювача KUSTOM TUBE 12A у високій якості, необхідно завантажити її на комп’ютер.

Карл Смутко